A Pécsi Tudományegyetem rövid története

Pécsen egy rendkívül színvonalas egyetem található meg, amely nemcsak a helyieknek nyújt minőségi képzést, hanem a teljes Magyarországról vannak hallgatói, sőt, még külföldről is. A Pécsi Tudományegyetem kezdeti időszakáról nem tudunk túl sokat, ahogyan a középköri Pécsről általánosan sem. Azonban annyit mindenképp tudunk, hogy 1367-ben alapította Nagy Lajos király a Pécsi Tudományegyetemet, ugyanabban az évben, szeptember elsején, V. Orbán pápa bullája által pedig engedélyezi ezt.

A számos háború és történelmi nehézség miatt leginkább csak jelképes ez az évszám, hiszen hosszú ideig nem működhetett az egyetem. A XVIII. század végétől újra minőségi felsőoktatás folytatott Pécsen, azonban valódi egyetemi képzésről csak az 1923-as évtől kezdődően beszélhetünk, amikor is a pozsonyi egyetemet Pécsre helyezték. Ebben az időszakban, vagyis a két háború között a Pécsi Tudományegyetem olyan professzorokkal rendelkezett, amelyek nemzetközi berkekben is elismertek voltak.

A következő fontos momentum az egyetem életében 1982-ben következett be, amikor is integrálták a Tanárképző Főiskolát az egyetemhez, ettől kezdődően pedig Janus Pannonius Tudományegyetemről beszélhetünk ebben a városban. Ezt követően csatlakozott a Pollack Mihály Műszaki Főiskola, ezután pedig 2000-ben a Pécsi Orvostudományi Egyetem, valamint az addig szekszárdi Illyés Gyula Pedagógiai főiskola is. Így alakult ki a mai tízkarú egyetemi képzés, amely szinte minden területet magába foglal a felsőoktatás terén. A Pécsi Tudományegyetem az egyik legnagyobb hallgatói létszámmal rendelkező felsőoktatási intézmény Magyarországon.