Biztosan mindenki ismeri a megfázással járó kellemetlenségeket, viszont a fullasztó köhögés csillapítása házilag is kipróbálható. Amikor ránk tör a köhögés, akkor először próbáljunk meg inhalálni! Ehhez manapság már többféle illóolajat lehet kapni, amik segítenek megnyugtatni a tüdőt. Most figyeljen oda, ha szeretné tudni, hogy a fullasztó köhögés csillapítása házilag miként történhet! A hirtelen fellépő köhögéssel járó rohamok elsőre nagyon ijesztőek lehetnek. Főleg azoknak, akik még nem élték át.
Azonban léteznek olyan praktikák, amik filléres megoldásoknak számítanak és segítenek megállítani, illetve csillapítani a rohamokat. Mielőtt azonban részletesebben belemennénk a módszerekbe, ismerjük meg magát a jelenséget! A köhögés egy reflex, csak úgy, mint a hányás. Ezeket a szervezet akkor váltja ki, amikor valamilyen nem odaillő dologtól szeretne megszabadulni. Köhögés esetében a felsőlégutakban vagy a tüdőben lévő irritáló anyagtól, baktériumoktól és váladéktól. Fullasztó köhögésről akkor beszélhetünk, ha ez rohamokban fordul elő, amik igen intenzívek és nehezen kontrollálhatóak. A fullasztó köhögés csillapítása házilag könnyedén kivitelezhető.
Fullasztó köhögés csillapítása házilag: íme, néhány tipp!
Először is, próbáljunk sok vizet inni. A sok váladék feloldását elősegíthetjük, ha köptetőt szedünk naponta legalább 3 alkalommal. Ehhez viszont rengeteg vizet kell meginnunk, mert a letapadt váladék csak ezzel a módszerrel oldódik. Választhatjuk az inhalálást is. Ehhez már lehet vásárolni inhaláló készülékeket, amikbe tölthetünk tengeri sós vizet, esetleg Salvus vizet, ezzel megpróbálhatjuk feloldani a váladékot. Természetesen, ha nem szeretnénk készülékre beruházni, akkor választhatjuk a forró gőzzel történő belélegzést. Ehhez egy tiszta edénybe tegyünk fel 3 deciliter tengeri sóval kevert vizet forrni.
Amikor forr, húzzuk le, majd hajoljunk a gőz fölé. A fejünkre közben tegyünk egy törölközőt, hogy a gőz jól átjárhassa a légutainkat. Minél tovább bírjuk, annál erősebben hat a jótékony hatású főzet. A méz is a házi praktikák közé sorolható. A fullasztó köhögés csillapítása házilag mézzel is egyszerűen kezelhető. Ehhez 1-2 teáskanál mézet csurgassunk le a garatunkba. Fontos, hogy ne nyeljük le, mert akkor a gyomrunkba jut az értékes nedű. Viszont mi azt szeretnénk, ha a torkunkban lévő nyálkahártyát fedné be, ezzel is csökkentve az irritációt.
A fullasztó köhögés csillapítása házilag milyen módszerekkel történhet még?
Remek választás a sós vízzel történő gargalizálás. Ezt szokták az énekesek és színészek is alkalmazni. Ez nem is oly meglepő, hiszen a sós víz köztudottan fertőtleníti a torkot és elvékonyítja a lerakódott nyálkát. Ezen kívül torokfájásra is kiváló, hiszen megnyugtatja a gyulladt részeket. Talán a következő kategóriát a forró italok jelentik. Ilyen a forró gyógytea. Ez segít enyhíteni a torokfájást (torok- és mandulagyulladás esetén nem javasolt), valamint a hidegrázást. Ha saját magunk szeretnénk összeállítani a megfázás és köhögés elleni gyógyteát, akkor a gyömbér, orvosi zsálya, mentol, kakukkfű és rozmaring nem maradhat el.
A gyömbért lehet enni nyersen is, ha valaki meg tud birkózni az erősségével. Remek megoldás, ha napközben többször szopogatunk mentolos vagy gyógynövényes cukorkát. A száraz ugató köhögés gyereknél szokott némi ijedelmet kiváltani a szülőkből, azonban pár módszerrel csillapítható. Az első ilyen a párásítás. Remek módszer, ha éjszakára borsmenta illóolajjal vagy levendulával, esetleg a kettő kombinációjával párásítógépet használunk. Az esti fürdőzésnél célszerű jól bepárásítani a helyiséget. Ezzel meggyorsíthatjuk a letapadt váladék oldódását.
A száraz ugató köhögés gyereknél szintén csillapítható?
Sajnos a téli időszakban néhány csemeténél előfordulhat olyan köhögés, ami már hányásba, illetve öklendezésbe csap át. Azonban, ha a hányásban látunk sűrű váladékot, akkor ne ijedjünk meg, hiszen kijött némi slejm. Ennek örülnünk kell, mivel a gyomor és a torok is kitisztul. Természetesen ne ez legyen a célunk. Inkább a köhögés kezelése, illetve a tünetek enyhítése. Mi okozhat a gyermekeknél köhögést? Gyakorlatilag az asztmától elkezdve, az allergián át a kruppig bármi. Sokan nem tudják, de a refluxbetegség már óvodáskorban is megjelenhet. Nem szabad elhanyagolni, hiszen rosszabb esetekben hányás is előfordulhat.
Ráadásul a köhögés is állandósulhat és társulhat hozzá mellkas-, illetve hátfájdalom is. Az éjszaka többször előforduló köhögés az allergia jele. A szamárköhögést is érdemes megemlíteni, ami a légutak súlyos bakteriális fertőzése. A köhögési rohamok után a gyermek, amikor fellélegzik a szamárbőgéshez hasonló hangot hallathat. Erről kapta a betegség a nevét. Antibiotikumos kezelést igényel, egyes gyermekeknél pedig kórházi tartózkodást. A száraz ugató köhögés gyereknél nem játék! Minél gyorsabban orvoshoz kell juttatni a kis beteget, mielőtt nagyobb lenne a baj. Ha a gyermek mellkasfájdalomra vagy fulladásra panaszkodik, esetleg véres a köpete, akkor azonnal hívjunk orvost!