Míg a régiségek, például az érmék és bankjegyek értéke ritkán vitatott, az irodalmi alkotások esetében a helyzet bonyolultabb. Leggyakrabban minden kiadást külön-külön értékelnek és az számos kritériumtól függ. Egy könyv aukció lebonyolításakor a művek értékét a kiadvány kora és külső állapota határozza meg. A könyvkereskedők és a gyűjtők szívesebben vesznek meg egy későbbi, nagyobb hibák nélküli kiadást, mint régebbi, kopott példányt.
Ugyanakkor a könyv aukción a közzététel időpontja is fontos szerepet játszik. Például a XVI. században előállított irodalom esetében az ár sokkal magasabb, mint a néhány évszázaddal később nyomtatott termékeknél. A „civil” művek költségeit kicsit nehezebb megbecsülni a könyvfelvásárlás során.
Van úgy, hogy egy bizonyos témáról szóló könyveket nagyra értékelnek, 10 év múlva pedig a téma elveszíti aktualitását és az ilyen könyvekre már nincs szükség. Az évfordulók is befolyásolhatják az árat. Például, 2012-ben a könyvfelvásárlásnál a Napóleon elleni 1812-es háborúról szóló kiadványok sokkal drágábban keltek el, mint korábban.