Nemcsak hazánkban, hanem számos más országban magas a munkanélküliségi ráta. Hogyha vigasztalódni szeretnénk, akkor ezeket nézzük, de hisszük, hogy nemcsak vigasztalódni szeretnénk, hanem változtatni is ezen a helyzeten. Hogyha pedig változást szeretnénk, akkor azt kell megnézzük, hogy mit tesznek azok az országok, akik jobb helyzetben vannak nálunk. Nos, számos ilyen ország van, szám szerint 41, hiszen 41-ik lett Magyarország azon a listán, ahol azt mérték fel, hogy melyik ország mennyire gazdag.
Ahol pedig gazdagság van, ott munkahely is van. Követendő példának lehetne venni mondjuk Németországot és az ott működő duális oktatási rendszert. Hiszen arra is rájöttek hazánkban, hogy a magas munkanélküliség mellett, számos olyan munkahely is van, ahol üres állások várják a jelentkezőket mindhiába és itt lép fel az oktatás és a munka közötti kapcsolat. Fontos tehát, hogy olyan munkaerőt képezzenek, amire szükség van és kiszűrjék azokat, amelyekre alacsonyabb az igény. Hogyha a felismerés megszületett, akkor már csak a megvalósítás maradt hátra, ami viszont nem egyszerű, hiszen ehhez a duális oktatási rendszerhez kiemelkedően jól működő gazdaság kell.
Itt is elkezdődött egyfajta változás, ami sikeresebb előrelépést jelentene, a német mintánál valamivel toleránsabb rendszer lenne. Ebben a képzés három évig tartana, kilencedik osztályban szakiskolában képeznék a diákokat. Tízedikben heti két, tizenegyedikben heti három napot töltenének a diákok vállalati gyakorlaton. Bizony már ez is nagyban elősegítené a diákok elhelyezkedését és biztosabb jövőjét.